Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
  • Sayfa:
  • 1
  • 2

BAŞLIK: tez konusu

tez konusu 15 yıl 7 ay önce #541

• gul86
  • gul86's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 3
merhabalar, bu sene son sınıfım bitki koruma bölümü öğrencisiyim. hocalarımız 3-5 tane tez konusunu belirleyip sunmamızı sölediler onlardan bir tanesini secip belirleyecekler. Malesef aklımda bi konu yok ve cok korkuyorum tezden:( yardımcı olabilir misiniz? Hangi konular da zorlanmadan tezimi hazırlayabilirim ? tesekkürler...
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:tez konusu 15 yıl 7 ay önce #542

• jester
  • jester's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 57
  • Teşekkür Sayısı: 5
Kardeş,

Bende bu yıl bitki koruma da tez yapıcam fakat tez yapacapın bölüme göre bir tez konusu seçmen lazım.
Sen fitopatolojide mi tez yapıcaksın yoksa entomolojide mi
mesela fitoda diyelim orda hangi bölümde yapıcaksın
bakteriyorlojide mi,mikolojide mi,virolojide mi yada ne biliyim işte biyoteknolojide mi?
önce bunlara karar vermen lazım daha sonra sana sana daha fazla yardımcı olabiliriz...........

Cvp:tez konusu 15 yıl 7 ay önce #553

• gul86
  • gul86's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 3
cok saol da zaten sorun orda ben nerde yapsam bilemedim hersey bizim isteğimize bağlı suan sen olsan ne secerdin ya da hadi onu boşver sen hangi konuda tez hazırlıcaksın onu sölermisin rica etsem :) tsklerr

Cvp:tez konusu 15 yıl 7 ay önce #554

• jester
  • jester's Avatar
  • Yönetici
Ben fitapatoloji bölümünde biyoteknoloji alt dalında tez yapmayı istiyorum yada immünolojidede olabilir iki bölümde çok hoş bence.
Biyoteknolojide yaparsam eğer maya bakterisi olan S.cerevisia üzeirnde çalışmayı istiyorum.Çünkü bu bakteri hem ekmeğin mayalanmasında hem şarabın hemde sirkenin mayalanmasında görev alan çok fonksiyonlu bir bakteri.bunda hocanın çalışmasına uygun bir protien sentezi için gerekli kodları klonlayarak protein sentezini çalıştığın bitki üzerinde gözlemleyebilirsin.yada ne biliyim azot bağlayan bakterilerin köklerdeki çalışma prensiplerini inceleyebilirsin. oldukça ilginç bi konu bunuda bakteriyoloji bölümünde yapabilirsin fitopatolojide. çünkü normalde canlı organizmaya giren bakteriler hücelerce düşman olarak tanımlanıp direk fagositozla sindirilmeye çalışılır fakat köklerde nodül yapan rhizobium bakterini canlı organizma düşman olarak değilde hücernin bi organeli olarak kabul ediyor ve o şekilde simbiozik bi hayat sürdürüyorlar bunlar hakkında yapacağın çalışmalar senin için çok faydalı olabilir.
yada immünolojide seçeceğin bir bitkideki protein analizleri yapabilirsin yada seçtiğin proteinlerin diğer seçtiğin bitkilerdeki etkilerini yine klonlama yaparak araştırabilirisin.
çalışıcak alan çok aslında....
yada nematolojide halen bilinmeyen bir çok konu var çalışma alanı oldukça fazla entomolojinin bu alanında çalışabilirisin.
nematodların hangi bitkileri nasıl etkilediğini ekonomik olrak ne derecede zarar veridkleri üzerine kapsamlı bi araştırma yapabilirisin....

Cvp:tez konusu 15 yıl 7 ay önce #557

bende bitki koruma bölümündeyim. tez ödevimi aldım.süs bitkileri zararlıları konusunda yardımcı olursanız sevinirim

Cvp:tez konusu 15 yıl 7 ay önce #558

• jester
  • jester's Avatar
  • Yönetici
tez konun hakkında daha ayrıntılı bilgi verirsen daha çok yardımcı olabiliriz
süs bitki zararlıları fakat daha spesific bir konusu vardır sanırım
  • Sayfa:
  • 1
  • 2