Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: TÜRKİYE tarımda neden ilerlemiyor?

Cvp:TÜRKİYE tarımda neden ilerlemiyor? 14 yıl 6 ay önce #1987

• pala
  • pala's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 4
The_One yazan:
bize güvenmemleri gayet doğal neden mi önecelikle biz kendimizde hata aramalıyız geliştirmek açısından sonra hocalarımızdan aramalıyız bizim için gerekli bilgilerden daha çok ileride işimze yaramayacak bilgilerle doluyoruz sınavlarda özellikle ezbere dayalı soru sisteminden daha çok yoruma dayalı sorular olmalı ayrıca ülkemizde tarıma gereken önem verilmiyor bakın en basit örneği GAP projesi dünyada sıralmasında her sene bu projeye milyarlarca ödenek verilirken herhangi bir ilerleme kaydedebiliyormu hayır. Kendi şahsım adına derslerimiz özellikle sıralrda değil arazide olmasını isterdim. ayrıca mesleğimiz o kadar alt safhalara sıralamışlar ki bir yere girebilmek için 2 sene boş geziyorsun hele erkek olarada askerlik var gördüğün bütün bilgileri unutuyorsun yani zor bir mesleğimiz var
ayrıca cuby çok önemli bir konuya değinmişsin evet bence bu bulunmaz sitemizi daha da güzelleştirme için bizimle birlikte olmasını isterim sitedeki tüm üyelerimizin

gap projesinin yapılmasını pkk istemyor bölge halkı kalkınır yoksa..
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:TÜRKİYE tarımda neden ilerlemiyor? 13 yıl 6 ay önce #2756

• fitnat
  • fitnat's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 2
Evet Türkiye tariminin ilerlemedigi asikar bir gercektir. ve birilerinin bunu dert ediniyor olmasi da güzel bir sey bence.

Ancak bunu tamamen ögrencilerin bölümle ya da tezle ilgili kaygilarini burada paylasmalarina baglayamayiz elbette ki. Cünkü bunlar da sonucta iyi birer ziraat mühendisi olabilmemiz için hepimizin zamaninda üzerine düsünüp fikir alisverisi yapmis oldugu bir durumdur. Bence insanlarin bunu sormasinda bir sakinca yoktur.

Türkiye tariminin gelisememsine gelince; de bir çok sebep sayilabilir ancak bence bir numarali etken politik sebeplerdir. Bu konudaki yasalarin iyilestirilmesi ve bu yasalarin uygulaniyor duruma gelmesi gerekmektedir.Hele ki bir de gdo konusu var ki bence Türk tarimini disa bagimli hale getirecek siddetle önüne gecilmesi gereken ama birileri ne kadar yirtinsa da alttan alttan uygulamaktan da geri kalinmayan bir uygulamadir. Vah halimize

Cvp:TÜRKİYE tarımda neden ilerlemiyor? 13 yıl 6 ay önce #2757

• fitnat
  • fitnat's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 2
evet söylediklerinde haklisin ama bildigim kadariyla bayi acmak baya bi zorlasti oldukca zorlu olan bayilik sinavindan 70 almak gerekiyo bu da bu anlamda yerinde bir karar olmus diye düsünüyorum.

GİDEN MALLARIN GERİ GELMESİ VE DEĞERİNİN DÜŞMESİ KONUSUNDA DA ÇÖZÜM KAFALARIN DEĞİŞMESİ. KISA YOLDAN EMEKSİZCE GÖNDERİLEN MALLAR KALİTE KONTROLUNU GEÇEMİYOR EE NAPALIM BUNLARI BİZİM HALKIMIZ YER NASILSA ZİYAN OLMASIN MANTIĞIYLA HAREKET EDİLİYOR.

BUNUN İÇİN ZATEN YAPILMAKTA OLAN ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ, YAYIM ÇALIŞMALARININ ARTTIRILMASI VE DAHA NİTELİKLİ HALE GETİRİLEBİLMESİ ÇÖZÜM YOLLARINDAN BİRİ OLABİLİR.

Cvp:TÜRKİYE tarımda neden ilerlemiyor? 13 yıl 5 ay önce #2819

• akas
  • akas's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 3
selam arkadaslar, turkiye tarimda neden ilerlemiyor sorusuna ben hollanda da cok muhatap oluyorum.1992 den itibaren hollanda da seracilik sektorundeyim son 10 yildir antalyadaki seraciligi yakindan izlemeye calisiyorum.tarim fuari ve ihracat yapan firmalar la gorusuyorum. ben bu konuda hollanda orneginden yolacikyorum. 1.Arastirma ve gelistirme valiyetlerinin tabana yayilmasi, yani uretici ile beraber yapilmasi ve bunun icin kaynak saglanmasi.hollanda ornegi tarimsal alanda uretim yapan kuruluslarin cirolarindan 0.02 oraninda (Tuinbouw produktschap) adli kurulusa kesinti yapilmasi ve bukurulusun arge faliyetlerini desteklemesi. 2.koparatif lesmenin tesvik edilmesi ve buradan ureticilerin yararlanmasi. 3.ulke genelinde standarlasma ornegin lojistik altyapi.paletler kasalar tasima sistemleri transport. 4.uretim girdilrinin kayit altina alinmasi ve bukonuda standartin belirlenmesi, ornegin kullanilan gubre,ilac.su,elettirik,isitmagiderleri,yakit ve iscilik, bukonuda periodik olarak raporlarin yayinlanmasi. bu alanda hollanda son 10 yilda yaklasik %30 tasarruf sagladi. bukonuda yazilacak coksey var ama ben yazma konusunda yeniyim umarim yazdiklarim anlasilabilir buform saysinde bende acizane goruslerimi ifade etmeye calisacagim.(imla hatalarimdan dolayi ozurdilerim)selamlar saygilar.AKAS.