Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Ziraat Fakülteleri ile ilgili YÖK Kararı

Ziraat Fakülteleri ile ilgili YÖK Kararı 15 yıl 7 ay önce #480

• admin
  • admin's Avatar
  • Gencziraat Kurucusu
  • Gönderiler: 111
  • Teşekkür Sayısı: 6
Ziraat Fakültelerinde yer alan yükseköğretim programları ile ilgili YÖK Kararı

Ziraat Fakültelerinde yer alan yükseköğretim programları ile ilgili Üniversitelerarası

Kurul Başkanlığının 28.04.2008 tarih ve B.31.O.ÜAK.01/3242 sayılı yazısı ekindeki kararı ile 04.06.2008 tarih ve B.31.O.ÜAK.01/4176 sayılı yazısı 19/06/2008 tarihli Yükseköğretim Genel kurul toplantısında incelenmiş ve

1. "Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük" kapsamı ile "Tarımsal Yükseköğretim"de Avrupa Birliği ve Dünyadaki gelişmeler de dikkate alınarak,
Üniversitelerarası Kurulun yukarıda belirtilen kararı ve yazıları doğrultusunda Ziraat Fakültelerinde halen yürütülmekte olan "Ziraat Mühendisliği" şeklindeki tek program uygulamasına son verilmesine;

2. Diğer fakülte ve bölümlerde halen uygulanmakta olduğu gibi üniversitelerin mevcut yapılarını ve "Ziraat Mühendislerinin Görev ve Yetkilerine İlişkin Tüzük" kapsamı ile Avrupa Birliği ve Dünyadaki gelişmeleri de dikkate alarak, üniversitelerin yetkili kurullarında belirleyecekleri program tekliflerini Yükseköğretim Kuruluna sunmalarına;

3. Üniversitelerden gelen tekliflerin mevcut kurallar çerçevesinde Yükseköğretim Kurulunca incelenerek karara bağlanmasına ve temel olarak Ziraat Fakültelerinde yer
alacak lisans programlarında aşağıdaki ilkelerin dikkate alınmasına,

2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7-d/2 maddesi ile 7/h maddeleri uyarınca,

2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmak üzere,

karar verilmiştir.

İLKELER

a) Açılacak programların Avrupa Birliği ve Dünyada örnekleri olmasına, Bologna ilkeleri kapsamında değişim ve işbirliğine imkân vermesi;

b) Açılması teklif edilen lisans programlarının öğrenci alabilmesi için o program bünyesinde en az 3 ü öğretim üyesi olmak üzere toplam 5 kadrolu öğretim elemanının bulunması;

c) Programların 5-i dersleri hariç

I. Toplam kredi saatinin 130 (±10),

II. İlk dört yarıyılda verilecek derslerin toplam kredi saatinin 65 (± 5),

III. İlk dört yarıyılda ilgili program ve/veya bölüm tarafından verilecek derslerin

toplam kredi saatinin en fazla 6 kredi saat olması;

d) Temel Bilim derslerinin en az 15, Temel Mühendislik ve Genel Ziraat Mühendisliği

derslerinin en az 45 kredi saat, derslerin teorik ve uygulama saatlerinin toplamının ise en az % 25inin uygulama olması;

e) Beşinci ve altıncı yarıyıllarda toplam en az 6 kredi saat seçmeli ders olarak diğer bölüm ve programlardan alınması;

f) Yedinci ve sekizinci yarıyıllarda en az 3 kredilik sosyal, kültürel ve/veya sanat içerikli dersin seçmeli ders olarak alınması gerekmektedir.

Kaynak:Ziraat Mühendisleri Odası
Son Düzenleme: 15 yıl 7 ay önce yazan admin.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Ziraat Fakülteleri ile ilgili YÖK Kararı 15 yıl 7 ay önce #482

• The_One
  • The_One's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 137
  • Teşekkür Sayısı: 4
İlk 4 yarıyılda temel derslere çok fazla girilmiyor hele 1. sınıf saçma sapan dersler veriliyor bence bazı şeylerin önüne geçilmeli alan dersleri daha çok arttırılmalı
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.