Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Armut fidan yapraklarında kızarıklık belirtisi

Armut fidan yapraklarında kızarıklık belirtisi 14 yıl 5 ay önce #2103

• uysal
  • uysal's Avatar
  • Aktif Üye
  • Gönderiler: 26
Merhaba 2008 ocak ayında diktiğimiz yarı bodur BA29 anaçlı (etiketinde Quins A yazan) fidanlarımızın yapraklarında kırmızlık var. kırmızılık başlangıcı eylül başlarında oluyor, ekim ayında daha çok artıyor.fidanların bazılarında var iken bazılarında yok.Bu konu hakkında herkes çok farklı yorumlarda bulunda, meyvecilkte yeni olduğumuz için kafamız karışmış durumda.
Bazıları bunun bir zararlı yada kök hastalığından kaynaklandığını,bazıları fitoplazmadan kaynaklandığını, bazılarıda geriye doğru ölüm hastalığına benzediği yorumlarını yaptı. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiycımız var. Bu sorun anaç çeşidine bağlı fizyolojik bir nedenden mi,iz element eksiklğinden mi?yoksa yukarıda yazılan nedenlerden mi* kaynaklanıyor. teşekkürler iyi çalışmalar.
Ekler:
Son Düzenleme: 14 yıl 5 ay önce yazan uysal.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Armut fidan yapraklarında kızarıklık belirtisi 14 yıl 5 ay önce #2104

• rizaozturk
  • rizaozturk's Avatar
  • Paylaşımcı Üye
  • Gönderiler: 43
çeşidiniz önemli çeşit özelliği olabilir mesela bazı çeşitlerde bu kırmızılık normal erken dönemde olsaydı size fosfor noksanlığı derdim büyük ihtimalle fizyolojik bir durum yaprakların döküm zamanın gelmesinden kaynaklanan bir durumdur siz bana fotolarını gösterseniz size daha kesin bir bilgi vermek isterim bende fidancılıkla uğraşıyorum irtibata geçersek size daha fazla yardımcı olmak isterim

Cvp:Armut fidan yapraklarında kızarıklık belirtisi 14 yıl 5 ay önce #2107

• sener
  • sener's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 6
slm ben ziraat mühendisiyim ziraat mühendisi bayan iş arkadası arıyorum bilgilernize

Cvp:Armut fidan yapraklarında kızarıklık belirtisi 14 yıl 5 ay önce #2108

• sener
  • sener's Avatar
  • Yeni Üye
slm ben ziraat mühendisiyim ziraat mühendisi bayan iş arkadası arıyorum bilgilernize

Cvp:Armut fidan yapraklarında kızarıklık belirtisi 14 yıl 5 ay önce #2109

• sener
  • sener's Avatar
  • Yeni Üye
lütfen ilgilenn bilgilerini buraya yazsın adanada olması gerekir

Cvp:Armut fidan yapraklarında kızarıklık belirtisi 14 yıl 2 ay önce #2329

Arkadaşım peki yapraklar kızarıklar daha sonra dökülüyor mu? Eğer dökülmüyorsa Armut yıkım fitoplazması olabilir. Ama kesin teşhis için meyve yeni sürgün ve köklerden örnek alıp ELİSA testi yaptırman gerekmektedir.

Eğer bu hastalığa bulaşık olursa vektör böceği olan armut yaprak piresi ile mücadele etmelisin. Bu şekilde diğer ağaçlara bulaşmasını önleyebilirsin.