Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Hobi amaçlı tohum ve bitki ithalatı.

Hobi amaçlı tohum ve bitki ithalatı. 15 yıl 2 ay önce #918

• cemboa
  • cemboa's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 2
Ben sizlere birşey danışmak istiyorum.Ben evinde çiçek yetiştiren bir hobi sahibiyim.Sonradan öğrendiğim bir şey beni hem üzdü hem şaşırttı.Avrupa ülkelerinde yaşayanlar internetten hobi amaçlı bitki yada tohum satın aldıklarında gerek avrupanın başka ülkelerinden gerekse uzak doğudan almış olsunlar sorunsuz alabiliyorlar.Türkiyede böyle bir şey söz konusu değil.Acaba Avrupa birliği uyum yasalarının tarımla ilgili bölümü Türkiyede uygulanmaya başladığında bu konuda bir değişiklik olacakmı.
İlgilenenler için şimdiden teşekkür ederim.
Son Düzenleme: 15 yıl 2 ay önce yazan cemboa.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Hobi amaçlı tohum ve bitki ithalatı. 15 yıl 2 ay önce #919

• The_One
  • The_One's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 137
  • Teşekkür Sayısı: 4
Sorun derken ne gibi bir sorunla karşılaşılıyor bunu pek anlamadım biraz daha açıklar mısınız ayrıca hengi tohumlarda

Cvp:Hobi amaçlı tohum ve bitki ithalatı. 15 yıl 2 ay önce #922

• cemboa
  • cemboa's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 2
Gümrük bu tür malzemeleri tarım ve köyişlerine gönderiyormuş onlarda ya imha ediyorlarmış yada geri gönderiyorlarmış.Bana gümrükten verilen bilgi aynen böyle.Mesela Türkiyede olmayan 15-20 cm boyunda bir kaktüs yada Türkiyede bulunmayan bir ağaç türü tohumu yada süs bitkisi tohumu gibi.
Son Düzenleme: 15 yıl 2 ay önce yazan cemboa.

Cvp:Hobi amaçlı tohum ve bitki ithalatı. 15 yıl 2 ay önce #923

• The_One
  • The_One's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 137
  • Teşekkür Sayısı: 4
gerçekten işin bu boyutunu bilmiyorum ama aklımda bunun araştırmasını yapacam bilmediğimiz bişeyler mutlaka vardır işin içinde bakayım ben bi umarım cvp alıp sana dönerim ben

Cvp:Hobi amaçlı tohum ve bitki ithalatı. 15 yıl 2 ay önce #926

• shrub
  • shrub's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 1
merhabalar
Öncelikle size bildiğim kadarıyla söylemek isterim KKGM sitesinden ve Tarım Bakanlığının sitesinde ilgili madde ve yükümlülükler yazıyor.
ülke dışından ülkemize bizde varolmayan bir bitki tohumu,soğanı,rizomu...v.b üretim materyali sokamazsınız... burdandan dışarı izinsiz çıkaramazsınız... Bu ister hobi istersede üretim amaçlı olsun. Hatta araştırma kuruluşu olan Kamu ve özel sektör firmaları bile belli gramajda ve sayılı adet mesela 2500 tane hybrid tohum gibi mesela sınırlı bir izizn var ama bu kanunlarla belirli olan çerçevede...
kolay gelsin dileklerimle iyi çalışmalar.