Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: epinasti hakkında bilgi

epinasti hakkında bilgi 15 yıl 3 ay önce #884

• eeminee
  • eeminee's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 6
lütfen yardım zaten bulamadım acil yardım beklıyorumm
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:epinasti hakkında bilgi 15 yıl 3 ay önce #886

• agronomist
  • agronomist's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 23
  • Teşekkür Sayısı: 1
Epinasti hakkında Türkce yayın olarak pek bişey yok ancak bulduğum yabancı bir yayından kısaca şunları anladım:

Epinasti köklerin su içinde kalması süresince gözlenen bir davranıştır. yaprak sapı ve ayası yaprak üst yüzeyindeki hücrelerin, hücreler arsı boşluklarının suyla dolması nedeniyle gerginliğini kaybeder yatay pozisyondan düşey pozisyona geçer. Epinasti kök bogulması sırasında yaprakların serbest bıraktığı Etilen in neden olduğu bir olaydır.Boğulan kökler ACC sentezler (ACC etilen sentezlenmesini teşvik eden bir maddedir) ve bu madde ksilemde yukarı doğru taşınarak yapraklara ulaşır. Boğulma sürsinceki epinastik strateji aşağı doğru olan ve gerginliğini yitirmiş gibi görünen yaprakların rüzgar yardımıyla su pompası görevini üstlenmesini sağlamaktır. Bu düşünceye göre su içinde kalan köklerin, etraflarındaki suyu mümkün olduğunca çabuk bir şekilde başka bir ortama pompalamaya ihtiyacı vardır. Epinasti muhtemelen bu suyun yaprak hücreleri arasına ve stoma hücreleri arasına pompalanmasını sağlamaktadır.
Epinastiye neden olan Etilen; bazı cift yönlü gaz alışverişini sağlayan kapakcıkların su içersindeyken tek yönlü pompa kapakcıklarına dönüşmesini teşvik etmektedir ve muhtemelen stomalar bu durum karşısında tek yönlü kapakcık gibi davranmaktadır.

kısacası benim bu yazıdan anladığım bitki kökleri asfiksiye uğradı zaman acc denilen bi madde salgılayarak yapraklarda etilenin serbest hale gelmesini sağlıyor. Etilen ise kök etrafındaki fazla suyun yaprak hücreleri, özellikle yaprak yüzey katmanındaki hücrelerin arasına ulaştırılmasını sağlıyor ve aynı zamanda gaz alış verişi görevini üstlenen stomanın tek taraflı bir kapakcık gibi calışmasını teşvik ederek bu suyun uzaklaştırılmasını saglıyor.
Böylece bitki kendini fazla sulu ortamda yaşamaya adapte etmiş oluyo ve anladığım kadarıyla bu olay genelde göl nehir gibi su kenarları ve birikintileri içersinde kalmış bitkilerde görülen bir adaptasyon olayı.

epinas2.jpg

Umarım bukadarıyla seni bilgilendirebilmişimdir...
Ekler:
Son Düzenleme: 15 yıl 3 ay önce yazan agronomist.

Cvp:epinasti hakkında bilgi 15 yıl 3 ay önce #895

• eeminee
  • eeminee's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 6
tesekur edrımm cok sagoll

Cvp:epinasti hakkında bilgi 15 yıl 3 ay önce #897

• agronomist
  • agronomist's Avatar
  • Yönetici
  • Gönderiler: 23
  • Teşekkür Sayısı: 1
Rica ederim...