Son Güncelleme:Cuma, 03 May 2013

Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla

BAŞLIK: Badem yetiştiriciliği hakkında yardım

Badem yetiştiriciliği hakkında yardım 13 yıl 7 ay önce #2739

• erdem883
  • erdem883's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 3
Merhaba, adım Erdem.
Balıkesirde 4 farklı arazide toplam 450 adet badem ağacım var. Nonparail ve teksas olarak.çok azda tuono. 180 adetli olan tarladaki ağaçlar 13 yıllık, diğerleri 5-6 yaşında, şu zamana kadar dondan fazla koruyamadığımız için tam verimli olarak ürün pek alamadık.
bunun haricinde 160 kök üzüm, 30 kayısı, 30 armut, 30 çeşitli erik, 10 elma ve 3er 5er diğer birçok meyvelerden var ve ürün alıyorum.
Bademleri:
dondan korumak için saman yakıp sisleme yapıyoruz ama yeterli gelmiyor.
yetiştiriciliği daha profesyonel yapmak için Buradan uzman yardımı almak istiyorum. çünkü internette yetiştiricilikle ilgili konular yüzeysel anlatılmış, bazı merak ettiğim konular var. Bunlar:
Yardımlarınızı bekliyorum.

soru1
bitki antifirizinin çiçekleri soğuğa karşı dirençli yaptığını duydum, ne derece doğrudur yada ne derece dirençli yapıyor bilmiyorum ama denemek istiyorum, herhangibir sakıncası varmıdır? birde hangi marka ürün daha iyi.

soru2
6-7 sene önce, dondan koruma yöntemi olarak ağaçlara su sıkmanın iyi olduğunu bir üreticiden duymuştum, o zamanlar araştırdım ve bu uygulama ile ilgili detay bulamadım. şimdi ise çeşitli sitelerde bu uygulamadan bahsedilmiş ama yüzeysel olarak. tarlalarımda su yok, ama 2,5tonluk su tankerim kuyruk mili ile çalışan pompam var, bir fıskiye düzeneği yapıp ağaçların arasından traktörle gezerek ağaçlara suyu zerrecikler halinde püskürtmeyi düşünüyorum.böyle bir düzenek için tavsiyeniz varmı?
uygulamayı kaç santigrat derecede yapmalıyım? badem -4, -5 dereceye kadar dayanabiliyormuş, bu uygulama için hava sıcaklık sınırı nedir?
birde ölçümü nasıl bir termometre ile yapmalıyım? bir yazıda ıslak termometre denilmiş ama anlamadım.

soru3
duman ile sislemeyi havanın yoğunluğunu artırmak ve ortamın soğumasını geciktirmek için uygulandığını biliyorum. dediğim gibi saman vb.. yakarak değilde başka bir şekilde duman yada sis yapacak bir yöntem varmı?
duman- sis yapacak hazır tabletler gibi,
yada eskiden şehirlerin düşman işgallerinden kurtuluşlarının temsili gösterilerinde kullanılan nasıl ve ne olduğunu bilmediğim sisyapan ürün?
birde yine eskiden sokak aralarında sineklere karşı ilaçlama yapan ve ortalığı gökduman yapan ilaçlama mak.ları vardı, çalıştığında heryer mazot kokardı, böyle bir sistem kullanılabilirmi?

soru4
ağaç gövdelerine sürülen kirecin ağaca yararı veya zararı varmı? ben zararlılardan korumak için faydalı olduğunu duydum. eğer öyleyse kireçlemenin bir mevsimi varmı?

soru5
ağaçlar için her yıl azot takviyesi yapıldığını biliyorum. toprak analizi yakında yaptıracağım, başlıca: azot, potasyum sülfat ve bor takviyesi yapılıyormuş,bu gübre takviyelerini hangi mevsimde hangi ayda yapmalıyım?
birde yanmış hayvan gübresi takviyesi yapmak istiyorum. bunun uygulama mevsimi varmıdır?
soru6
birde bu sitede okuduğum:sonbaharda hasattan sonra badem ağaçlarına 250 ppm Bor püskürtülmesiyle, ilkbaharda açan çiçeklerin meyve tutma oranı % 10 artmıştır
[color=][/color] yazısında sonbaharda denilmiş yani yapraklar dökülmedenmi uygulamak gerekiyor?

soru7
ağaçları sulamak için sulamayı tanker ile yapıyorum, şu zamana kadar ağaçları ilk 4 -5 yıl su gereksinimleri için yaz aylarıda suladım. ama artık sulamıyorum, ama sulamanın verimi oldukça artırdığı bir gerçek. bunun için sulamayı nezaman ve ne aralıklarla yapmalıyım? yani badem iç gelişimi için sulamayı bademin hangi evrelerinde yaplalıyım. sulamayı mecburen salma yapacağım.

şimdilik sorularım bu kadar, sorularıma ayrıntılı cevaplarınızı yada yararlanabileceğim kaynak gösterirseniz çok sevinirim.
Ekim için uygun başka arazilerimde var, ileride oralarıda değerlendirmek istiyorum, ama yaptığım işi daha bilinçli yapmadıktan sonra pek anlamı yok.

Yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.

Cvp:Badem yetiştiriciliği hakkında yardım 13 yıl 7 ay önce #2740

• svş tnrsvr
  • svş tnrsvr's Avatar
  • Paylaşımcı Üye
  • Gönderiler: 66
  • Teşekkür Sayısı: 3
selam benim bitirme tezim badem ekonomisi idi ama çok detaylı olarak yetiştiriciliği da mevcut

Cvp:Badem yetiştiriciliği hakkında yardım 13 yıl 7 ay önce #2743

• erdem883
  • erdem883's Avatar
  • Yeni Üye
Peki tezinizden bu sorularıma cevap alabilirmiyim?

Cvp:Badem yetiştiriciliği hakkında yardım 13 yıl 7 ay önce #2746

• erdem883
  • erdem883's Avatar
  • Yeni Üye
badem yetiştiriciliği hakkında bilgisi olan yok galiba.
peki ozaman bu konularla ilgili yararlanabileceğim kitap, kaynak vs.. önerilerinede açığım

Cvp: Badem yetiştiriciliği hakkında yardım 11 yıl 6 ay önce #3412

• serdengok
  • serdengok's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 1
merhaba erdem
sorduğun soruların cevabını buldunmu merak ettim üstünden çok zaman geçmiş

Cvp: Badem yetiştiriciliği hakkında yardım 11 yıl 3 ay önce #3465

• agrobene
  • agrobene's Avatar
  • Yeni Üye
  • Gönderiler: 1
1 sorunuz.
dondan koruma için antifiris diye adlandırılan ve bu tür işlere yaradığını söyleyen ürünlerin hepsi yalan dolandır inanmayın.Dondan koruma olayı bitki öz suyunun tuz konsantresini arttırma ile olabilir ki buda sezon sonundaki gübrelemeleriniz ile olur ancak oda çiçekleri değil bitkinin diğer aksamlarını 3-5 derece daha düşük ısılara karşı korumasını sağlar.
2. sorunuz.
elinizdeki sulama ve sisleme sistemi yeterli gelmez çünkü ağaçlara su püskürtme de mantık su zerrecikleri çiçek ve dal üzerinde buz tabakası oluşana kadar devam etmelidir sizin elinizdeki kaynak don yeterli kalınlıga ve tabakaya oluşturmaya yetmez.Buradaki mantık su 0 derecede donar dışardaki ısı sıfırın altına indiğinde oradaki buz tabakası kapladığı alanı 0 derecenin altına düşürmemesidir.
3.sorunuz
böyle bir sistem ekonomik olmaz çünkü hava sirkülasyonu ile alakalıdır.
4.sorunuz
kesinlikle faydası vardır genç ağaçlarda güneşin yakıcılığından korumakla beraber genç. ve yaşlı ağaçlar dagövde zararlılarına karşı direk koruyucu etkisi vardır.

5 .sorunuz

yanmış hayvan gübresi pek tavsiye etmiyorum çünkü hem çokfazla tuz içerir hemde keseğen vs gibi bir çok toprak zararlısının arazinize bulaşmasına neden olur buda ağaçlarınızda kayıplara yol açar.
gübreleme olayını bir bütün olarak düşünmeniz gerekir kış gübrelemesi şubat ayı içerisinde başlar ve sezon boyunca gerekli diğer gübreleri dönemsel olarak uygulamanız gerekir.

6. sorunuz
evet hsat işlemleriniz bitip yapraklar doğal rengini kaybetmeden hemen önce uygulanması gerekir

7. sorunuz

sulama ne zaman ve ne sıklıkta yapılacağı sorusu çok komplike bir sorudur bunun için toprak satürasyonu,hava nispi nem vs gibi bir çok bilgiye ihtiyaç duyarız ancak sizin için tavsiyemiz özellikle bağdemleriniz'in içleri henüz sulu iken mutlaka sulama ve gübrelemenin beraber yapılması
umarım aydınlatıcı bilgi verebilmişimdir.